Jak przygotować podłoże do układania kamienia?

Kamień to cenny i wartościowy materiał, który znajduje coraz częstsze zastosowanie podczas budowy jak i dekoracji naszych domów i ich otoczenia.

Coraz śmielej rezygnujemy z białych i jednolitych ścian na rzecz kamiennych dodatków. Zdobione kamieniem ściany kominków w salonie to już praktycznie standard nowoczesnego wnętrza.

Kamień świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzu domu jak i w ogrodzie. Jest solidny i bardzo trwały, a jego odpowiednie ułożenie jest gwarancją żywotności przez długie lata. Prawidłowe przygotowanie podłoża, przez ułożeniem kamienia, odgrywa tu niezwykle ważną rolę.

Posadzka kamienna – podłoże do przygotowania

Układanie posadzki kamiennej, powinno zostać poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Płyty kamienne zaleca się układać na równej i na ile to możliwe, gładkiej powierzchni. Wszelkie nierówności powinny zostać zniwelowane. Z typowymi różnicami do 5 mm z całą pewnością poradzi sobie folia polietylenowa. Jeśli w podłożu występują głębsze ubytki do 2 cm, należy je uzupełnić masą szpachlową.

Kolejnym etapem przygotowania podłoża jest równomierne rozłożenie podsypki. Najprościej jest to wykonać wyrównując jej poziom łatą. Podłoże pod posadzkę powinno być równe i przygotowane ze szczególną starannością. 

Kamień w ogrodzie, czyli jak prawidłowo ułożyć płyty kamienne

Piękne ogrody to takie w których króluje roślinność, która zostaje podkreślona naturalnym pięknem. Świetnie w tym celu sprawdza się kamień naturalny. W ogrodzie surowiec ten, najczęściej stosujemy do budowy alejek i ścieżek, tworząc twarde i stabilne podłoże nawet na grząskim gruncie.

Aby alejki pięknie się prezentowały i służyły nam przez długie lata, warto wybierać duże płyty kamienne, abyśmy z łatwością mogli postawić obie stopy. Płyty kamienne również nie powinny być zbyt cienkie co mogłoby powodować ich łamliwość.

Jeśli naszym celem jest uzyskanie alejki, należy oczyścić grunt oraz wykonać korytowanie terenu zgodnie z trasą przebiegu ścieżki. Głębokość korytowania powinna być równa grubości płyt, aby jej powierzchnia licowała się z poziomem trawnika. Zdecydowanie ułatwi to późniejsze jej użytkowanie.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podbudowy. Jeśli mamy do czynienia z gruntem przepuszczalnym wystarczającym będzie zastosowanie piasku na rodzimym gruncie. Zaleca się stworzenie kilkucentymetrowej warstwy. Jeśli jednak ścieżka ma powstać na gruncie nieprzepuszczalnym, zanim wykonamy podbudowę z piasku, należy wcześniej wysypać warstwę żwiru i ją ubić. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do układania kamiennych płyt.

Przed układaniem kamienia dekoracyjnego na ścianach zaleca się usunięcie wszelkich pozostałości tapet i starych okładzin, oraz wyrównanie powierzchni zaprawą i jej zagruntowanie.

Postępowanie związane z przygotowaniem podłoża, jest uzależnione od jego rodzaju i stanu zastanego. Nie mniej jednak zawsze dążymy do tego, aby podłoże było równe i solidne.